Karácsony előtt elkap minket a vásárlási láz, és költekezünk… De jobb, ha megállunk egy percre, és átgondoljuk pénzügyi döntéseinket.
Jellemző az év végi időszakra, hogy jóval többen igényelnek kis összegű hitelt, vagy hitelkártyát, mert úgy érzik, hogy saját erőből nem tudják megoldani a karácsonyi bevásárlást. Ne tegyük ezt meggondolatlanul, mindig alaposan tájékozódjunk a hitelek feltételeiről és jellemzőiről, mielőtt aláírnánk a szerződést! Elsőként gondoljuk át újra, hogy valóban szükséges-e hitelt felvennünk, vagy van más lehetőség (esetleg kisebb összegű beszerzés is elég lehet, vagy családon belül ki tud segíteni valaki…)?
Kevesen tudják, hogy 14 napon belül el lehet állni a hitelfelvételtől, ha meggondolnánk magunkat…
Ha meggondolatlanul vettünk fel hitelt, jogszabály szerint 14 napon belül indoklás nélkül felmondhatjuk a szerződést, amennyiben még nem folyósították az igényelt összeget. Az elállás nemcsak a hitelszerződésre, hanem az ahhoz kapcsolódó biztosítási vagy egyéb szolgáltatási szerződésekre is vonatkozik. Díjmentesen felmondható a hitelszerződés 14 napon belül akkor is, ha már folyósították a pénzt, azonban az összeget 30 napon belül vissza kell fizetnünk, méghozzá az adott időszakra időarányosan kiszámolt hitelkamattal együtt.
Mi is az a garanciabiztosítás, és milyen buktatói lehetnek?
A műszaki termékekhez vásárolt kiterjesztett garancia többnyire egy speciális biztosítási szerződést takar. A kereskedők által kívánt kiterjesztett garancia-, vagy termékbiztosításokról érdemes tudni, hogy ezek mögött egy egyedi biztosítási konstrukció áll, melyet a kereskedő csak és kizárólag az adott biztosító társaság ügynökeként nyújthat a vásárlóknak. Sokszor a biztosítási szerződést a bolt köti meg, és ehhez csatlakozik biztosítottként a vásárló. Ilyenkor a biztosítási díjat nem közvetlenül a biztosítónak, hanem a kereskedőnek kell fizetni. A biztosítási szerződésben kikötött garancia, illetve a jogszabályban meghatározott kötelező jótállás és szavatosság feltételei akár jelentősen el is térhetnek egymástól. Ezért nagyon fontos, hogy ilyen termék és biztosítás vásárlása esetén ragaszkodjunk a részletes tájékoztatáshoz: milyen eseményekre terjed ki a biztosítás, és mire nem, illetve milyen szabályok vonatkoznak az önrészre! Térjünk ki kérdéseinkben arra is, hogy kinek kell majd a díjat fizetnünk, és semmiképpen sem elégedjünk meg a szóbeli tájékoztatással, ragaszkodjunk az írásos anyaghoz.
Források: