A felelősségbiztosítás az autótulajdonosok számára kötelező. Érthető, hogy először erre gondolunk, ha a felelősségbiztosításról beszélünk. Azonban felelősségbiztosítás nem csak a gépjárművekre értelmezhető.
A lényege ugyanis, hogy a biztosított – aki lehet magánszemély, vagy cég – által egy harmadik személynek okozott kár megtérítésében nyújt segítséget. Nem összekeverendő a vagyonbiztosítással, ami saját ingó-, vagy ingatlan vagyonunkban keletkezett kár (rongálás, vihar, tűz, stb.) esetén fizet.
Mi a célja a felelősségbiztosításnak?
A felelősségbiztosítások célja, hogy tehermentesítsék a kár okozóját, a kockázat viselése a biztosítóra hárul. Ezen kívül segítséget nyújt a biztosítottal szemben felmerülő alaptalan kártérítési igények elhárításában is. Felelősségbiztosítást jellemzően cégek, vállalkozások kötnek, de magánszemélyek is megtehetik. A biztosítás fedezetet nyújt személyi és anyagi károk esetében egyaránt. Számos fajtája létezik: épületek (például iroda, vagy gyár) üzemeltetéssel összefüggő, munkáltatói, termékhez vagy szolgáltatáshoz kapcsolódó, illetve szakmai biztosítások.
Ahol nem is gondolnánk rá…
Szakmai felelősségbiztosítást szoktak kötni például az egészségügy és a vagyonvédelem területein, de léteznek környezetszennyezéssel kapcsolatos felelősségbiztosítások is. A termékskála az alaptípusokon belül is igen széles, mindenképpen érdemes biztosítási szakember segítségét igénybe venni, hogy megköthessük a cégünk (vagy saját magunk) számára legkedvezőbb felelősségbiztosítást.
Számtalan okos és jó konstrukció van már – cégvezetőként is döntsünk felelősen és tudatosan!
A biztosítási díj tekintetében is sokféle konstrukció közül választhatunk, az önrész vállalása legtöbb esetben kötelezettség, mértéke változó lehet. Különféle kiegészítő biztosításokat is megtalálunk a kínálatban, melyek segítségével még inkább személyre szabható konstrukciót választhatunk.
A felelősségtudatos, előrelátó módon gondolkodó cégvezető napjainkban nem feledkezhet meg a biztosítások által nyújtott lehetőségekről. Alaposan át kell gondolni,– lehetőség szerint pénzügyi szakember bevonásával –, hogy az adott tevékenységhez kapcsolódóan milyen biztosításokra lehet szükségünk.