A statisztikák szerint az év utolsó hónapjában sokkal gyakoribbak a lakástüzek, illetve a betöréses lopások száma megduplázódik.
Az Allianz Hungária elemezte az elmúlt öt év statisztikáit, melyből kiderült, hogy az ünnepek miatti tűzesetek mellett a betöréses lopások által okozott károk a leggyakoribbak. Sajnos még az év eleje is jelentősen veszélyeztetett: január hónap áll a második helyen a betörések gyakoriságát tekintve. Ráadásul nemcsak a káresetek száma több az év végén, hanem magasabb az okozott károk átlagértéke is.
A betörőknek mindegy, hogy családi ház, vagy lakás…
A bűnözők nem feltétlenül az épület jellege szerint válogatnak. Sokkal fontosabb, hogy zárjuk-e a kapukat, illetve milyen védelmi rendszerrel van felszerelve házunk vagy lakásunk. Ha esetleg elutaznánk az ünnepekre, mindenképpen biztosítsuk ingatlanunk megfelelő védelmét. A védelmi rendszer megtervezését lehetőleg bízzuk szakértőkre, és életmódunkhoz illeszkedően alakítsuk ki. Ha van rá módunk, használjunk mechanikai és elektronikus védelmet is. Tévhit azonban, hogy a mechanikai védelemhez feltétlenül szükséges az ablakrács. Akkor is fizet a biztosító, ha nem rácsozzuk be az ablakot, azonban semmiképp ne hagyjuk nyitva, ha elmegyünk otthonról. Az ablakrácsok tűz esetén még veszélyforrások is lehetnek, ha a menekülési utat elzárják.
Ezen kívül nagyon fontos, hogy ingatlanunkat és ingóságainkat, értéktárgyainkat a megfelelő, azaz a valós értékén biztosítsuk. A tolvajok leginkább az ékszereket, és értékes ingóságokat keresnek – például festményeket. A háztartási ingóságok közül főleg a kisebb méretű műszaki cikkeket, laptopot, fényképezőgépet, mobiltelefont viszik el. Nem jellemző, hogy egy lakást teljesen kiürítenek.
Jó hír, hogy az elmúlt két évben csökkenő tendenciát mutatnak a betöréses lopások számát összesítő adatok. Az még kérdés, hogy idén is folytatódik-e a betörések csökkenése, de a technikai eszközök fejlődése is egyre biztosabb védelmet nyújthat lakásainknak és házainknak.
Forrás: